Lezsák Domonkos - Életem hosszú története

1999. december 3-án, Budapesten születtem, azóta családommal Budakalászon (a harmadik kerület mellett) lakom, ennek ellenére életem nagy részét Békásmegyeren töltöttem: Itt jártam óvodába (Mustármag Keresztény Óvoda) és gimnáziumba (Veres Péter Gimnázium). Általános iskolába a Kalász Suli nemzetiségi iskolába jártam. Az ötödik osztályt saját akaratomból megismételtem, mivel a nyolcosztályos gimnáziumba ötödikesként felvételiztem, azonban határozottan állíthatom, hogy megérte, mivel így bekerültem a környék szerintem legjobb iskolájába. Ebben a korszakban leginkább az elektronika (vagy inkább digitális technika) érdekelt.

Felső tagozatban kezdtem el komolyabban foglalkozni az informatikával. Sajnos a 2012-es NAT szerint az informatikának csak az alapjait tanultuk hivatalos keretek között, így minden szakköri lehetőséget kihasználtam a fejlődésre, sőt, 7. és 8. osztályban még saját szakkört is tartottam. Az informatikatanárok elsősorban a Nemes Tihamér versenyekre tudtak felkészíteni, így akkor az algoritmizálási képességem fejlődött.

A gimnáziumi években a webprogramozás és később párhuzamosan a robotika és a funkcionális programozás irányába összpontosultaz érdeklődésem. 2020-ban is weboldalak készítésével és rendszerüzemeltetéssel (Linux, illetve CI/CD) foglalkozok, ha munkára kerül a sor. A webes technológiák hiányosságait látva elkezdtem az Elm-mel foglalkozni, amelynek hatására még júniusban ÚNKP pályázatot adtam le „Interaktív felhasználói felületek programozása Agda [egy funkcionális nyelv] nyelven” címmel.

A II. gimnáziumi osztályban elkezdtem járni a frissen indult iskolai LEGO robotika szakkörre, és részt vettem az első FLL és WRO ARC versenyemen. A következő évben az akkor FLL-en nyertes ASAP csapat feloszlott, én egyik tagjával álltam össze WRO-ra, 2020-ban is vele járok versenyekre. Tavaly a robotunk váratlan meghibásodása miatt csak a 7. helyen végeztünk, idén két ugyanolyan robottal tervezünk indulni és az első helyre törni. Azonban robotikával kapcsolatos pályafutásom szerintem ezzel véget is ér, hiszen a WRO verseny jövőre nem kerül megszervezésre és nem találtam olyan versenyt, ahol a megvásárolt alkatrészeket hasznosíthatnánk.

A gimnáziumban azonban nem csak szakmailag teljesedtem ki; nagyon fogom hiányolni az ottani közösséget. Aktívan bekapcsolódtam az Iskolai Diák Tanács munkájába is. Természetesen, mint informatikus, kiharcoltam a szervezetnek egy saját honlapot és átalakítottam a legnagyobb eseményünk, a DÖNCI szervezésének folyamatát.

A természettudományok iránt mindvégig érdeklődtem. Ha sorrendet kellene felállítanom, akkor toronymagasan előre sorolnám a fizikát, utána következne a pszichológia, majd a kémia, és végül leghátul a biológia kullogna. Az érettségit én is a pandémiás intézkedések alatt tettem le, így kerültem a fölösleges utazást, és arra jutottam, hogy a felvételi pontszámomon számottevően nem változtatna, ha a további érettségijeimet középszinten tenném le, így a matematika és fizika érettségi jelentkezésemet emelt szintűről középszintűre módosítottam.

2020-ban egy új fejezet kezdődött az életemben, ami az ELTE Informatikai Karának falain belül fog játszódni, sok-sok élménnyel, tapasztalattal, ismeretanyaggal és rendszeres OTDK részvétellel.